Novinky

Jak se správně starat o šperky z pryskyřice

Šperky z pryskyřice Vám pravděpodobně vydrží pěknou řádku let, pokud se o ně budete správně starat. Jak na to?

 

Jako první bych zmínila čištění šperku. Šperky pravidelně čistěte měkkou suchou látkou, nejlépe po každém nošení, pokud nosíte šperk přímo na kůži. Setřete tím pot, bakterie a jiné látky, které se na nás přirozeně vyskytují. Ty při dlouhodobém působení narušují povrch pryskyřice a vytvořily by se na ní jakési "mapy".

Dále zamezte kontaktu s parfémy, krémy, oleji,... Tyto látky mohou také při dlouhodobém působení narušovat povrch pryskyřice.

Nevystavujte šperky dlouho přímému slunci. Sluneční záření totiž z dlouhodobého hlediska kvůli UV pozvolna zabarvuje pryskyřici do žluta. Šperk skladujte nejlépe na tmavém místě.

Zamezte kontaktu s vodou. Šperk je samozřejmě voděodolný, ale rozhodně nějaké pravidelné namáčení nedoporučuji. Pokud se Vám šperk namočí, usušte ho suchou měkkou látkou.

Nevystavujte šperky působení velkého tepla. Pryskyřice je v podstatě plast, snese sice poměrně vysokou teplotu, ale určitě bych šperk nedávala např. na topení nebo ke krbu. 😀

Jako poslední ale neméně důležitý bod bych uvedla ochranu proti mechanickému opotřebení. Tím myslím např. to, abyste šperk třeba jen tak nehodili do kabelky, kde by se mohl poškrábat o klíče.

 

Sama jsem odolnost svých šperků několikrát testovala. Vydrží hodně, ale péče je opravdu důležitá. Jako příklad uvedu 2 šperky, ke každému z nich jsem se záměrně chovala úplně jinak:

Šperk, který jsem nosila prakticky celý rok v kuse, neuklízela ho do šperkovnice, nestírala z něj nečistoty, házela ho jen tak do kabelky a ani se o něj vlastně nijak nestarala, byl přibližně po roce mírně do žluta a při pohledu z blízka trochu poškrábaný. Naproti tomu jiný šperk, který mám už asi 3 roky, nosím ho pravidelně, čistím ho a uklízím ho na tmavé místo, je pořád úplně jako nový. Péče dělá opravdu hodně.

 

Ať Vám dělají šperky dlouho radost! ❤️

1 položek celkem
Zpět do obchodu